נושאים חמים
 עובדים בחקלאות
 פעילות הועד
 מזג אוויר ונתוני גשם
מה באתר
 היסטוריה
 סיפורי משפחות
 מסמכים ופרוטוקולים
 גלרית תמונות
האתר
 תנאי שימוש
 מחפשים קשר משפחתי
ראשיאודותצור קשר  
חיפוש באתר
עובדים זמניים מאוד

ניסיון של משרד החקלאות: עובדים זמניים מאוד

כותב: יובל אופק מתוך הדף הירוק
קישור ישיר לכתבה: http://www.kibbutz.org.il/itonut/2010/dafyarok/100805_ovdim_zmanem.htm
 
לעובדים שיגיעו לעבוד בעבודות זמניות, בפרק זמן של חצי שנה, יחכו 3,000 שקל בסניף הבנק בנתב"ג, שאותם יוכלו למשוך רק בדרך הביתה

באוקטובר הקרוב יגיעו לארץ 300 עובדים זרים מסרי לנקה, שמיועדים לעבודה קצרת מועד בענפי החקלאות השונים. בשונה מפרק הזמן המאושר שהיה מקובל עד עתה, ובמסגרתו התאפשר לעובדים לשהות פה עד חמש שנים, העובדים הללו יגיעו לחצי שנה בלבד, במסגרת פיילוט של משרד החקלאות להעסקת עובדים זרים עונתיים. "העובדים יוכלו להיות בבית עם משפחתם חצי מהשנה, וכך תקטן בישראל בעיית העובדים הזרים הקבועים", מסבירה תניב רופא, מנהלת אגף תכנון וכלכלה במשרד החקלאות. גם אבשלום (אבו) וילן, יו"ר התאחדות חקלאי ישראל, תומך במהלך: "במסגרת פיילוט יכול להיות ניסיון מעניין. עובדים שיגיעו באוקטובר יכולים לסייע במושבי הערבה, שם מתמשכת העונה מספטמבר עד אפריל, או לתמוך בקטיף פירות החורף כמו ההדרים, האפרסמון ועוד".

החקלאים שיקחו חלק במיזם יידרשו לעמוד בכל התשלומים והאגרות הנקובים בחוק. את התשלום על כרטיס הטיסה ישלמו החקלאים, אך המדינה תחזיר להם אותו בתום התקופה.
 
הפיילוט מהווה חלק ממימוש המלצות הוועדה בראשות פרופסור צבי אקשטיין, המשנה לנגיד בנק ישראל, שכללה נציגים ממשרד האוצר וממשרד החקלאות ונציגי החקלאים. לדברי חברי הוועדה, העסקת עובדים זרים על בסיס עונתי רווחת במדינות רבות באירופה וב-OECD ביניהן: קנדה, ניו-זילנד, צרפת, הולנד, דנמרק ומדינות נוספות.
 
דגש מיוחד הושם במסגרת הניסיון על מניעת עושק של העובדים על ידי קבלני כוח אדם. כיום גובות החברות שעוסקות בייבוא העובדים 7,000-10,000 דולר מכל עובד עבור עצם האפשרות להגיע לארץ. הסכומים נגבים למרות שהחוק אוסר על גבייה של יותר מ-3,500 שקל + עלות כרטיס הטיסה.

כדי להימנע מדמי התיווך הבלתי חוקיים תהיה האחריות על האיתור והגיוס של העובדים על סוכנות ציבורית השייכת לממשלת סרי-לנקה, תוך התחייבות מפורשת כי מהעובדים לא ייגבה כל סכום תמורת הזכות להגיע לעבודה.

בעיה נוספת העולה מהעסקת עובדים זרים היא הישארותם בארץ כעובדים לא חוקיים עם תום האשרה. כדי להקטין את כדאיות האפשרות, ימתינו לעובדים 3,000 שקל בסניף הבנק בנתב"ג, שאותם יוכלו למשוך רק בדרך הביתה.
 
"אני מניחה שנלמד הרבה מהפיילוט הזה, ובמידה שיצליח, נפעיל אותו בהיקפים נרחבים", סיכמה רופא.
  
 

סיפורי משפחות
אשכנזי בינימין וחיה-שרה
ברקוביץ זאב ולאה
גולדשטיין יצחק וחייה
גרף יוסף שרה ואסתר
וילדר שלמה ואיטה
חמליצקי (תשבי) צבי ואלישבע
פויזנר וינשטוק
צאירי דויד יוסף ומרים
צוקרמן עזרא ואסתר
קרניאל (ובלום) מרדכי ולאה
רוזנבאום ישראל ודבורה
שכטר ישראל מרים וטובה
שפירא זאב ודבורה
היסטוריה
ראשית דבר
זמארין
הברון נחלץ לעזרה
כרמים
חקלאות בראשית ההתיישבות
תולדות ההתארגנות החקלאית
נושאים חמים
עובדים בחקלאות
פעילות הועד
מזג אוויר ונתוני גשם